Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kompozyt jako alternatywa dla stali w budowie ogrodzeń, wiat, altan i tarasów

2023-05-08
Wiosenno-letni okres to idealna pora na wykonywanie lekkich prac remontowych i budowlanych w twoim ogrodzie, na działce czy w domku sezonowym. Oprócz dokonania nowych nasadzeń warto uporządkować przydomową przestrzeń i wydzielić różnego rodzaju strefy funkcjonalne, na przykład pomieszczenia gospodarcze, zakątki relaksu oraz rekreacji. Z pomocą przychodzi alternatywa dla ciężkich, stalowych zbrojeń różnego rodzaju ścian i fundamentów. Pręty kompozytowe, to nowoczesne rozwiązanie, które ułatwi i przyspieszy wznoszenie zarówno okazałych obiektów inżynierskich, jak i przydomowych ogrodzeń, wiat, altan i tarasów. Stosowanie siatek i prętów kompozytowych zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Sprawdź dlaczego.

Cechy fizyczne siatek kompozytowych

Siatki kompozytowe to nowoczesny materiał zbrojeniowy, który ma za zadanie wzmocnić fundamenty i ściany obiektu budowlanego. W przeciwieństwie do siatek metalowych, pręty kompozytowe wykonane są z włókna szklanego, dzięki czemu nie poddają się procesom korozji wilgociowej, a ich żywotność jest znacznie dłuższa, niż tradycyjnych prętów wykonanych z metalowych odlewów. Metalowe pręty nie wyszły z użycia, jedak ich znaczny ciężar wymaga bardziej skomplikowanych procesów logistycznych, transportowych, oraz samego montażu na placu budowy.

Siatki kompozytowe - zastosowanie

Siatki kompozytowe są mniej kruche od metalu. Ta elastyczność pozwala na tworzenie bardziej wymyślnych kształtów niż w przypadku tradycyjnych konstrukcji wykonanych ze stali. Zbrojenia kompozytowe mogą różnić się przekrojem, a konkretnie średnicą drutu, co ma wpływ na docelową wytrzymałość, elastyczność i podatność na naprężenia. Podatność na formowanie sprzyja tworzeniu fantazyjnych układów ogrodzeń betonowych, co nie zmienia faktu, że siatki kompozytowe można stosować w tradycyjny, geometryczny sposób. Siatki kompozytowe to również świetna osłona dla kamienistych nasypów oraz podpora dla różnego rodzaju pnączy roślinnych.

Włókno szklane do lekkich konstrukcji i nie tylko

Lekkość włókna szklanego ma przełożenie nie tylko na wygodny transport oraz przyspieszony montaż. Zarówno grube pręty, jak i siatki kompozytowe wykonane z cieńszych prętów kompozytowych, to doskonały budulec dla tworzenia lekkich konstrukcji jak przydomowe pomieszczenia gospodarcze i nie tylko: wiaty, podesty, altany, garaże, podjazdy dla samochodów i wiele innych. Odporność na wilgoć umożliwia ich szerokie wykorzystanie nie tylko jako zbrojenie ściany. Kompozyt doskonale łączy się z betonową otuliną, dzięki czemu zmniejsza ryzyko pęknięć i odprysków jego struktury. Jego uniwersalność rozumiana przez szeroki wachlarz zastosowań oraz przedłużona żywotność w przeciwieństwie do surowców metalowych sprawią, że twoja ciężka praca nie pójdzie na marne i będzie służyć najbliższym domownikom oraz kolejnym pokoleniom przez długie lata. Wykorzystanie siatek oraz prętów kompozytowych to długofalowa inwestycja, dzięki której zredukujesz znacznie koszty późniejszych konserwacji.
pixel