Czym są strzemiona zbrojeniowe i jaki jest cel ich wykorzystania?

2023-10-10
Strzemiona budowlane to elementy powszechnie wykorzystywane przy zbrojeniach budynków oraz wszystkich betonowych konstrukcjach. Używa się ich w zabudowie wielorodzinnej, jednorodzinnej, szeregowej i bliźniaczej. Elementy te łączą główne pręty zbrojenia, nadając mu przy tym kształt. Pełnią one funkcję konstrukcyjną i pomagają w utrzymaniu prawidłowej pozycji głównych części zbrojenia.

Strzemiona zbrojeniowe w budownictwie- czym są?

Strzemiona zbrojeniowe kompozytowe inaczej nazywane jarzemkami to rodzaj prętów metalowych lub z włókna szklanego. Służą one do wzmacniania konstrukcji betonowych. Te elementy konstrukcyjne zbrojenia pomocniczego łączą ze sobą pręty główne, a montuje się je najczęściej na zewnątrz konstrukcji. To powszechnie stosowane rozwiązanie w budownictwie. Wykorzystuje się je między innymi przy budowie budynków, mostów oraz pozostałych konstrukcji, które wymagają dodatkowego wzmocnienia. Stosowane są przede wszystkim w zbrojeniu elementów prętowych ( belki, słupy, łuki) oraz w elementach powłokowych i konstrukcjach masywnych. Strzemiona budowlane wykonywane są z wysokojakościowej stali albo coraz popularniejszego włókna szklanego, Mają one najczęściej postać drutu skręconego w spiralny kształt. W budowlance pręty te stosowane są do łączenia stali zbrojeniowej w betonie albo siatce. Jarzemki nakłada się na pręty główne, po czym ustawia do nich prostopadle. Wzdłużne pręty zbrojeniowe mocowane są w narożach prętów pomocniczych przy użyciu drutu wiązałkowego. Prostopadłe ułożenie gwarantuje wytrzymałość i stabilność konstrukcji.

Rodzaje strzemion zbrojeniowych

Można wymienić kilka rodzajów jarzemek. Strzemiona zbrojeniowe wykonuje się z żebrowanych albo gładkich prętów. Przyjmują one konkretne kształty w procesie ich wyginania. W budownictwie wykorzystuje się różne rodzaje strzemion zbrojeniowych o kształtach: • kwadratów, • prostokątów, • trójkątów, • okręgów. Ponadto niekiedy spotkać można modele w nieregularnych kształtach. W zależności od sposobu zastosowania, w sprzedaży znajdują się te otwarte oraz zamknięte, zakończone hakami. Biorąc pod uwagę dany projekt, należy dobrać rozmiar oraz grubość, użytego do produkcji prętu. Dużą popularnością cieszą się strzemiona zbrojeniowe kompozytowe o grubości prętów: 6, 8, 10 albo 12 mm. Pręty wykonane z włókna szklanego to świetna alternatywa dla tych stalowych. Takie modele charakteryzują się odpornością na działanie substancji chemicznych oraz korozję. Mają niższą wagę od tych stalowych, przez co są łatwiejsze w zamontowaniu i transporcie. Warto dodać, że nie przewodzą prądu, co za tym idzie, są bezpieczne. Idealnie nadają się także do obiektów energooszczędnych.

Po co stosuje się strzemiona zbrojeniowe?

Strzemiona budowlane pełnią funkcję konstrukcyjną. Otaczają główne elementy zbrojenia, zachowując je w odpowiedniej pozycji i je stabilizując. Co ważne, stabilizacja głównych prętów zbrojeniowych bazuje na dwóch kierunkach prostopadłych. Można więc powiedzieć, że jarzemki są łącznikami prętów zbrojeniowych. Nie można też zapominać, że strzemiona budowlanej w gotowej konstrukcji betonowej przenoszą siły ścinające oraz rozpierające. Używa się ich do budowy zbrojeń budowlanych, a więc: • stropów, • podciągów, • słupów, • wieńców, • ław fundamentowych, • belek budowlanych. To właśnie one nadają konstrukcji zbrojeniowej odpowiedniego kształtu. Montuje się je na pręty główne od góry, po czym ustawia prostopadle w stosunku do nich. Wzdłużne pręty montuje się w narożach strzemion, wykorzystując do tego druty wiązałkowe. W taki oto sposób tworzy się szkielet, który później można ułożyć w deskowaniu. Strzemiona w odpowiednim układzie utrzymują pręty montażowe, znajdujące się w strefie ściskanej.

Jak wybrać strzemiona zbrojeniowe?

Wyrób konkretnych strzemion zależy pewnych czynników jak np.: • rodzaj obciążenia- zmienne lub stałe, • wymagana nośność przekroju żelbetonowego, • wymagana klasa betonu, • wymagana szczelność konstrukcji, • wymagania estetyczne. Sposób rozmieszczenia strzemion zależy od kształtu oraz wymiarów przekroju żelbetowego, jak i rodzaju obciążenia. Zazwyczaj rozmieszcza się je równomiernie na całej długości elementu żelbetowego. W przypadku zwiększonego zagrożenia pękaniem czy wyboczeniem betonu można zastosować ich większe zagęszczenie.

Zastosowanie i cena strzemion zbrojeniowych

Strzemiona zbrojeniowe znajdują zastosowanie przy wzmacnianiu wszelkiej maści konstrukcji żelbetonowych. Dzięki nim zwiększa się trwałość danej budowli. Warto korzystać z gotowych produktów, o potwierdzonej i skontrolowanej jakości. Kiedyś takie elementy wykonywało się jedynie ze stali. Dziś sporym zainteresowaniem cieszą się te z włókna szklanego. Jak wygląda cena strzemion zbrojeniowych? Cena jarzemek produkowanych z włókna szklanego jest bardzo atrakcyjna. Dlatego właśnie coraz więcej klientów decyduje się na takie rozwiązanie. Cena strzemion zbrojeniowych zależy w dużej mierze od ich wielkości czy grubości. Strzemiona zbrojeniowe kompozytowe to propozycja wyjątkowo trwała o bardzo dobrych właściwościach. To nowoczesne elementy o uniwersalnym zastosowaniu w budownictwie.
pixel