Korzyści płynące z zastosowania prętów i siatek z kompozytu

Pręty kompozytowe - materiały o wielu zaletach

Nieustanny rozwój technologii oraz powstawanie coraz to doskonalszych materiałów daje nieograniczone możliwości w budownictwie. W tej branży innowacyjne materiały wprowadzają nowoczesne metody zbrojenia betonu. Do tego celu doskonale nadają się pręty kompozytowe, które to są wykonane z włókna szklanego lub bazaltowego połączonego polimerem wykonanym na bazie żywic. Jakie są ich istotne zalety?

Jakie właściwości posiadają pręty z kompozytu?

Pręty kompozytowe to produkty składające się z wielu komponentów. Materiał z którego zostały stworzone odznacza się wyjątkową uniwersalnością. Stanowią one sprawdzoną alternatywę dla tradycyjnych elementów wykonanych ze stali oraz aluminium.

Zarówno pręty jak i siatki z kompozytu cechują się tym, że są bardzo wytrzymałe. Dzięki temu doskonale sprawdzają się w budownictwie, robotyce, w branży produkcji stoczniowej oraz w motoryzacji. Ze względu na posiadaną różnorodność, używane są także powszechnie jako elementy ogrodzeń.

Kompozytowe pręty a ich istotne zalety

Siatka kompozytowa czy pręt to produkt o wielu zaletach. Materiały te są stosunkowo lekkie, dzięki czemu ich transport nie jest kosztowny. Użycie prętów kompozytowych sprawia, ze waga zbrojenia jest dziewięć razy mniejsza, niż w przypadku zbrojenia stalowego z zachowaniem tej samej wytrzymałości.

Pręty te po odwinięciu ze szpuli, kręgu powracają do pierwotnej postaci oraz posiadają bardzo dobrą (niską) przewodność cieplną. Dzięki temu doskonale sprawdzają się we wszystkich budynkach mieszkalnych. Ich użycie sprawia, że koszty eksploatacji spadają, zatem mieszkanie jest w pełni ekonomiczne.

Pośród wielu istotnych zalet prętów wykonanych z kompozytu można wymienić:

  • długoletnią żywotność,
  • odporność na chemikalia,
  • neutralność magnetyczną,
  • wytrzymałość na rozciąganie.

Ich dużą zaletą jest także to, że są bardzo odporne na wilgoć. Używana do wielu zbrojeń stal po pewnym czasie ulega skorodowaniu, co prowadzi do niszczenia betonowej konstrukcji. Tymczasem zastosowanie prętów kompozytowych umożliwia wyeliminowanie problemu korozji i w związku eliminuje powstawanie w konstrukcji ubytków. Dzięki temu można wyeliminować kosztowne naprawy.

Ogromnym atutem prętów z kompozytu jest również łatwość ich łączenia oraz obróbki. Posiadają one także doskonałe parametry. Każde zbrojenie wykonane z z włókna kompozytowego cechuje się doskonałą przyczepnością do betonu na poziomie 80%.

Obecnie z kompozytów wykonanych na bazie z włókna szklanego lub bazaltowego są tworzone profile o różnorodnych kształtach oraz rozmiarach. Mogą to być np. siatki, rury, kątowniki oraz płaskowniki. Zarówno pręty jak i pozostałe elementy można idealnie dopasować do konkretnej branży.

 

pixel