Zalety zbrojeń kompozytowych
Zbrojenia z włókna szklanego a trwałość konstrukcji budowlanej
Zbrojenia odgrywają niezwykle ważną rolę podczas budowy obiektów budowlanych. Dziś bardzo popularne są zbrojenia kompozytowe, które to posiadają bardzo wysoką wytrzymałość. Z tego też powodu znalazły szerokie zastosowanie w branży budowlanej. Zbrojenia te, w porównaniu z tradycyjnymi zbrojeniami posiadają znacznie większą odporność na korozję, a co za tym idzie mają dłuższą żywotność. Zbrojenie z włókna szklanego powstaje w wyniku połączenia stopionego szkła z żywicą, dzięki czemu jest ono dużo lżejsze niż zbrojenie ze stali. Dlaczego warto je wykorzystywać w budownictwie?
Zbrojenia kompozytowe – istotne zalety
Zbrojenia z kompozytu posiadają mnóstwo zalet. Pośród wielu z nich można wymienić dwukrotnie wyższą wytrzymałość na zerwanie prętów kompozytowych, w porównaniu do zbrojeń wykonanych ze stali o takiej samej średnicy. Dzięki temu można zastosować mniejszą średnicę zbrojenia kompozytowego uzyskując jednocześnie porównywalną wytrzymałość.
Istotną zaletą jest również to, że pręty kompozytowe są około dwa razy cięższe od wody. Z kolei od stali są lżejsze aż pięciokrotnie. Porównując zbrojenie z tworzywa kompozytowego ze zbrojeniem stalowym z uwzględnieniem ich wytrzymałości waga tego pierwszego jest aż do dziewięciu razy mniejsza. Dzięki temu wszelkie koszty związane z transportem oraz załadunkiem są znacznie niższe.
Zbrojenia kompozytowe są odporne na korozję, zatem nie powodują niszczenia betonu oraz nie zmieniają swoich właściwości mechanicznych pod wpływem soli, kwasów oraz zasad. Ponadto są one bardzo odporne na niskie temperatury. Nie zmieniają one swoich parametrów nawet wtedy, gdy są używane w niekorzystnych temperaturach, sięgających od minus 70 do plus 100 stopni C.
Cechą charakterystyczną kompozytowych zbrojeń jest to, że ich przewodność cieplna jest 100 razy niższa niż zbrojeń stalowych. Pręty kompozytowe posiadają taki sam współczynnik rozszerzalności cieplnej jak beton, dzięki czemu nie dochodzi do pęknięć pod wpływem wahań temperatury.
Zbrojenie z włókna szklanego – bezpieczeństwo, ekologia i trwałość
Zbrojenia z włókna szklanego nie przewodzą prądu, zatem zapewniają pracownikom bezpieczeństwo na budowie. Minimalizują one ryzyko porażenia prądem. Ich dodatkowym atutem jest to, że bardzo dobrze przenikają fale radiowe. Pręty kompozytowe to tworzywo magnetycznie pasywne, które pod wpływem pól elektromagnetycznych wyklucza zmiany właściwości wytrzymałościowych zbrojenia.
Użycie zbrojenia z kompozytów w konstrukcji budowlanej jest bardzo ekologiczne, bowiem nie wydziela ono substancji toksycznych. Kompozytowe zbrojenie jest bardzo trwałe. Potrafi ono przetrwać do osiemdziesięciu lat.